OKUL ARA
  İl/İlçe Seç :


  Kurum Adı Gir :Vitrin
istanbul okullar
Okul Etkinlikleri
okul tedarikcileriTEDARİKÇİLER

Kübra Güven Dirican / ÇALIŞAN ANNE OLMAK
24-10-2014

Günümüzünen önemli problemlerinden biridir çalışan anne olmak. Bir yandan kendi kariyergelişiminiz ve çocuklarınızın geleceği için çalışırken, bir yandan da anne olmanınsorumlulukları ile çocuğunuzun ihtiyaçlarını ve evinizin yönetimini deaksatmadan sürdürmeniz gereklidir. Bu maske ve sorumlulukların arasındaannelerin yaşadığı en yoğun duyguda suçluluk hissidir.

Çocukile annesi arasında kuvvetli bir duygusal ve biyolojik bağ kurulmuştur.Örneğin, bir bebek bile birçok insan içinde annesinin kokusunu hissedebilir.Çocuk ile anne arasındaki bu bağın örselenmesi halinde, çocukta ayrılmaanksiyetesi ortaya çıkar. Bu anksiyete, çocukta içine kapanma, depresif ruh hali,zihin ve dil gelişiminde gerileme, uykusuzluk, kabızlık gibi birçok olumsuzetkiler yaratabilir. Annelerde çocuklarına görünmez bir bağ ile bağlıdır. Bubağı zedeleyen her şey annede gerginlik yaratır. Tüm bu kaygı ve endişeye de?kaybetme anksiyetesi? denilebilir. Çocuğunanneden ayrılması halinde, çocuğun hissettiği ayrılma anksiyetesi yaşamın ilk 3yılında ortaya çıkarken, annenin çocuğundan ayrılması halinde annede ortayaçıktığı öne sürülen kaybetme anksiyetesinin ömür boyu sürdüğü öne sürülmektedir.

Anne işe gitmek üzere çocuğundan her ayrılışında,onun tehlikede olduğunu, bu tehlikeyi fark edemeyeceği için çözümbulamayacağını, dolayısıyla çocuğunu koruyamayacağı ve onu kaybedeceği endişesiniyaşar. İşten geri kalan zamanın önemli bir kısmını kendi ev işlerine ayırmakdurumunda kalan ve aşırı yorulan annenin, çocuğuna ayırabileceği zaman daralır.Yorgun anne ve çocuk baş başa kaldıklarında, bu dar zamandan yeterinceyararlanamazlar. Anne kendini yetersiz hissedebilir ve bu durum çalışan anneninstresini bir kat daha arttırır.

ÇALIŞAN ANNELERE ÖNERİLER:

ÇOCUĞUNUZUNHER İSTEDİĞİNİ YAPMAYIN:Çalışan anne-baba olmanın verdiği suçluluk duygusuyla çocuğunuzu yetiştirirken,onun kişilik gelişimini olumsuz etkileyecek yaklaşımlarda bulunmayın. Heristediğini yapmak, sadece çocuğunuza zarar verir.

KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİN: Çok fazla değil, kaliteli zaman geçirmekçocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamanızı sağlayacaktır. Boş vakitleriniziönceden programlayın, her akşam eve döndüğünüzde, mutlaka çocuğunuzla baş başazaman geçirmek için fırsat yaratın.

SİZEHER AN ULAŞABİLECEĞİNİ SÖYLEYİN:Çocuğunuzun istediği her an size ulaşabileceğini bilmesini sağlayın. Yanındaolamasanız da sizi istediği zaman arayabilmeli.

ÖNEMLİ ZAMANLARI İHMAL ETMEYİN: Çocuğunuz için önemli olan zamanlarda,onun yanında olmaya özen gösterin.

RUH HÂLİNİZDEN ONA BAHSEDİN: Yorgun, streslibir iş gününün ardından eve geldiğinizde; sizi özlemiş olan, enerjisi bitiptükenmeyen, sizden bir şeyler isteyen çocuğunuzla karşılaşacaksınız. Budurumlarda çocuğunuza yorgun olduğunuzu ya da iş yerinde bir olay nedeniylekızgın olduğunuzu anlatıp ondan beklediğiniz davranışı söyleyin.

SORUMLULUKLARI PAYLAŞIN: Kendinize zaman ayırın. Siz ne kadar huzurlu verahat olursanız, aileniz de bunu hissedecektir. Bunun için sorumluluklarıpaylaşın.

ÖNCELİKLİ İŞLER PLANI YAPIN:  Gerek evde gerekse işte, yükünüzün arttığıdönemlerde bir süre yalnızca acil ve önemli olan işlerinizle ilgilenin.Yükünüzün çok arttığını hissettiğiniz yerde bazı alışkanlıklarınızdan tamamenvazgeçin, bunun için kendinize önceden "vazgeçilebilirler listesi"bile hazırlayabilirsiniz.

Unutmayınki, her çocuk mutlu, üretken, kendisiyle barışık bir anneyi, kendisi için işiniterketmiş, saçını süpürge etmiş bir anneye tercih eder. Çocuğunuz sizinaynanızdır; siz mutluysanız o da mutlu olur, siz kaygılıysanız o da kaygılıdır,siz hayatla hep kavga ederseniz o da kavga eder. Çalışan bir annenin çocuğu olmak hayatta insana kaybettirdiklerinden çokdaha fazla şey kazandırır.

Hayatboyu mutlu anneler olmanız dileğimle?


Bu site bir BMS PROJE iştirakıdır.