OKUL ARA
  İl/İlçe Seç :


  Kurum Adı Gir :Vitrin
istanbul okullar
Okul Etkinlikleri
okul tedarikcileriTEDARİKÇİLER

Kübra Güven Dirican / ANAOKULUNUN ÖNEMİ
24-10-2014

Tozpembe dönemlerimizdi çocuklukyıllarımız. Hayaller kurduğumuz, oyunlar keşfettiğimiz, dostluğu öğrendiğimiz, özgürlüğütanıdığımız yıllardı. Mahalle kültürümüz vardı. Mahallede tüm komşularbirbirini tanırdı. Mahalle içinde kendimizi güvende hissederdik. Sek sek oynar,ip atlar, maç yapar, istop oynardık. Kısıtlı sayıdaki oyuncaklarımızın yanısıra bazen bulduğumuz bir tahta parçasını oyuncak araba, bir kâğıdı çeşitlişekillere sokup bazen şeytan uçurtması, bazen uçak, bazen gemi yapabilirdik. Enönemlisi hayal kurabilirdik. Bayramlar, doğum günleri gibi özel günler içinheyecanlanırdık. Her gün nedensiz hediyeler alamazdık anne babalarımızdan. Hediyeyihak etmek için ya özel bir gün ya da önemli bir başarı gerekirdi.

Günümüzde ki çocuklarımızıdüşünecek olursak, bizden çok daha başka bir dünyada yaşadıklarını görebiliriz.Öncelikle hayal kurmayan çocuklarımız var. Ne isterlerse ne hayal ederlersetelevizyon karakterlerinden, bilgisayar oyunlarından, gelişmiş oyuncaklardanbulabilirler. Neye ulaşmak isteselerse ertesi gün aile büyükleri çifter çifterhediye etmekte. İstemeleri ya da ulaşamadıklarında gözyaşı dökmeleri sahipolabilmeleri için yeterli.

En güvenlikli sitede de otursakhangimiz okul öncesi dönemdeki çocuğumuzu bağımsız tek başına dışarıdabırakabiliyoruz? Kaçımızın çocukları bilgisayar, Play Station, ateri oyunlarınakarşı arkadaşlarınla oynadıkları grup oyunlarını, sek sek oynamayı, saklambaçoynamayı, gölge oyunları oynamayı tercih ediyor? Durum bu olunca da etrafımızdahep, yalnızlaşmış, içe kapanmış, hayal etmeyen, heyecan duymayan, ne istediğinibilmeyen, hiç bir şey karşısında mutlu olmayan, depresif ruh hali içinde vesosyal ortamlarda kendini ifade edemeyen çocuklar görüyoruz.

Çocuğun bireyselleşmesi,sosyalleşmesi, psikolojik ve fiziksel gelişimi için çok önemli bir dönemdir okulöncesidönem. Günümüzün çocukları, anne ve babaları gibi geniş bir aile yapısı içindeçok kardeşli ortamlarda değil, genellikle ebeveynlerinin tek evladı olarakbüyüyor. Bu durum birçok ayrıcalığı beraberinde getirse de tek başına veya ikikardeş büyüyen çocukların gelişimlerinde birçok sıkıntı yaşanabiliyor.Günümüzde bu çocukların imdadına, okul öncesi eğitim alabileceği ve birçokarkadaşa sahip olabileceği anaokulları yetişiyor.

Anaokulunun en temel hedefieğitim hayatını, okulu tanıtmak sevdirmek olsa da, en önemli misyonu çocuklarınsosyalleşmesini sağlamak, grup içinde kendilerini ifade edebilme becerilerinikazandırmak, yaratıcılık duygularını geliştirmek, eğitici oyun set veprogramları ile bilişsel gelişimlerini desteklemek, çeşitli fiziksel oyun veegzersizler ile ince motor ve kaba motor gelişimlerini desteklemek, dolayısıylaçocuğun hem sosyal hem psikolojik hem fizyolojik gelişimini desteklemektir.Ayrıca çocuk anaokulu eğitimi alırken aynı zamanda kuralları tanımakta, uyumsağlamayı öğrenmektedir. Bu evreden geçmeyen çocuk ilköğretim yıllarında okulile ilk kez tanıştığında, her istediği yapılan tamamen özgür bir dönemden sonrakendini birden kısıtlanmış hissedebilir. Bu süreçte çocuklarda okula karşıisteksizlik, depresif ruh hali, içe kapanıklık, sinirlilik, asi davranışlargibi birçok durum kendini gösterebilir.

Günümüzde çalışan anne babalaranaokulu yerine bakıcıları ya da aile büyüklerinin çocuklarına bakmalarınıtercih edebilmektedir. Çocuklar tüm gün evin içinde kısıtlı zamanlarda sosyalortamlara çıkarak televizyon ve bilgisayar ile daha çok vakit geçirebilmektedirler.Çocuk evde hep aynı kişiyi görmekte, hep aynı oyuncaklar ile oynamakta ve aynıdüzende günlerini geçirmektedir. Bu durum, yaş dönemi gereği çocuğun her alandahızlı bir şekilde gelişim yaşadığı bu dönemlerinde, gelişimini sekteye uğratmakta,bilişsel anlamda yerinde sayması yanında zaman zaman geri adımlar atmasınısağlayabilmektedir.

3 yaştan itibaren haftanın belligünleri oyun grupları ile çocuklarımız anaokulu ile tanışmalıdır. Bu noktada enönemli süreç doğru bir anaokulu seçimidir. Yanlış metodların uygulandığı,sadece bakım hizmeti veren, profosyonel kadroya sahip olmayan, anne babaya ilkgünden itibaren kapılarını kapatan anaokulları da çocukların gelişimlerini olumsuzolarak etkileyebilmektedirler.

 

 

 

 

 

 

 


Bu site bir BMS PROJE iştirakıdır.